Lääke

PARACETAMOL ACCORD 500 mg tabl 30 fol

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
30 fol
Markkinoija:
Accord Healthcare Oy
Tilattavissa, toimitusaika 1-3 arkipäivää
4,99 €

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

  • Paracetamol Accordia ei saa antaa alle 6-vuotiaille lapsille
  • Aikuisille ja yli 15-vuotiaille lapsille (>55 kg): 1-2 tablettia (500-1000 mg) tarvittaessa 4-6 tunnin välein, korkeintaan 6 tablettia (3000 mg) 24 tunnin aikana
  • 6-9-vuotiaat lapset (22-30 kg): 1/2 tablettia korkeintaan 4-6 kertaa 24 tunnin aikana
  • 9-12-vuotiaat lapset (30-40 kg): 1 tabletti korkeintaan 3-4 kertaa 24 tunnin aikana
  • 12-15-vuotiaat lapset (40-55 kg): 1 tabletti (500 mg) korkeintaan 4-6 kertaa 24 tunnin aikana
  • Tabletti on nieltävä kokonaisena runsaan veden kera tai sen voi liuottaa runsaaseen vesimäärään, sekoittaa ja juoda
  • Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta
  • Muita parasetamolivalmisteita ei tule käyttää yhtäaikaisesti
  • Annosten ottamisen välillä on oltava vähintään 4 tuntia
  • Jos kipu jatkuu yli 5 päivää tai kuume yli 3 päivää, ota yhteys lääkäriin
  • Suurien alkoholimäärien samanaikaista nauttimista Paracetamol Accordin kanssa on vältettävä
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Paracetamol Accord -tableteilla ei ole todettu yleisiä haittavaikutuksia suositelluilla annoksilla
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta
  • Paracetamol Accord -tabletteja voi käyttää raskauden ja imetyksen aikana suositelluilla annoksilla
  • Katso tarkemmat ohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta käytöstä pakkausselosteesta
Kirjoita arvostelusi
Arvostele tuote:PARACETAMOL ACCORD 500 mg tabl 30 fol
Arvostelusi